Patika'da permaculture


Patika’da “PERMACULTURE” (permakültür, bilge tarım)

“Permaculture”, doğayı örnek alarak toprağın çevresinde var olan sistemleri geliştirmeye yönelik bir model. Toprağın altında ve üstünde yaşayan canlıları, enerjileri, yapıları, insanları göz önüne alarak yapılan bir tasarım. Yaklaşımlarımız, prensiplerimiz ve tasarım tekniklerimizle birlikte doğa dostu teknolojiler kullanarak bahçemizi, yerleşim alanlarımızı şekillendirmemiz mümkün.

1997 de permakültür tasarım sertifikasını aldıktan sonra Patika Projesi'ni bu yönde geliştirmekle kalmayıp bunu çevremize nasıl yayabiliriz diye çalışmalarda bulunduk.

Türkiye'de bu konunun en iyi işlendiği http://permakulturplatformu.org/ web sitesi aracılığıyla birçok bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır.

"Permaculture" konusunda deneyim merkezi olabileceğini düşündüğümüz Patika'da hem sezonluk eğitim çalışmaları yapıyoruz hem de uygulamalı çalışmalarla toprağa yakın olmak isteyenlere ortam yaratmış oluyoruz.

Bu yıla kadar yapılan kurs ve permakültür çalışmalarının fotoğraflar için tıklayınız.

Patika’nın bu yılki programına tıklayıp bu alanda yapılacak çalışmalari izleyebilirsiniz ya da bize patikafaralya@yahoo.com adresinden ulaşarak mevsimlik çalışmalar hakkında bilgi alabilirsiniz.
 
 
 
Anasayfa
Yaptıklarımız
Konaklama ve ulaşım
İletişim
Gönüllü çalışma
Sıkça sorulan sorular
Blog yazıları
Faydalı yazılar
Albüm
Etkinlikler