Yürüyüşler

Patika Çevresinde Yürüyüşler
Patika'da kaldığınız süre içinde  bir iki saat süren kısa yürüyüşler de, tüm gün süren yürüyüşler de yapabilirsiniz. Patika'dan denize ulaşmak için bile 10 dakikalık eşsiz bir orman patikasını yürüyor olacaksınız ama bununla yetinmeyip çam ormanı eşliğinde, deniz kenarına paralel patikalarda da yürüyüşler yapabilirsiniz.
Köyümüz, deniz kenarında bulunan ve çevresi çam ormanıyla çevrili bir köy. Yürüyüşleriniz için pek çok seçeneğiniz ve fotoğraf çekimleriniz için harika kareler yakalama şansınız var.

Günübirlik olarak Kelebekler Vadisi, Kabak koyu, hatta Babadağ'a gidebilir ve kendi keşif rotalarınızı belirleyerek Likya yollarına ev sahipliği yapan bu coğrafyayı dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz.

Patika-Kelebekler Vadisi (tam gün)
Patika'dan yola çıkarak Kelebekler Vadisi'ne  işaretlenmiş bir patikadan yapacağınız 2 saatlik, deniz manzaralı orman yürüyüşü sırasında Kelebekler Vadisi'ni hiç görmediğiniz bir manzaradan izleme fırsatınız olacak. Manzara ile yetinmek istemeyenleri 1 saatlik nispeten zorlu,dik ama son derece keyifli bir iniş bekliyor. İnmek istemeyenler, köylü komşuların yönlendirmesiyle yukarıdaki şelaleyi keşfe gidebilirler. 

Patika-Kabak Koyu (Tam gün)
Patika'dan yola çıkarak yine işaretlenmiş patikayı izleyerek, yaklaşık 2 saatlik bir orman yürüyüşüyle Kabak Koyu'na ulaşılıyor. Bu yürüyüşü tarihi Likya yolundan yapmak isteyenler için biraz daha uzun bir rota da mevcut.

Patika-Babadağ (Tam gün)
Babadağ Türkiye'nin önemli bitki faunasına sahip dağlarından bir tanesi. Yamaç paraşütçülerinin de en uğrak noktası. Patika'dan Babadağ'a yürümek bir gece çadır konaklamalı bir rota demek. Ya da belirli bir noktaya kadar araçla ulaşıp yürüyüşe geçmek de mümkün. Hem sedir ağaçlarını hem de yamaç paraşütçülerini görmek, sıcak havada biraz üşümek isteyenler için...
LİKYA YOLU
Tarih sahnesinde M.Ö 3000 yıllarında varolmuş Likya uygarlığı döneminin önemli kültür ve ticaret merkezlerinden biridir. Antik Likya yolu da bu uygarlığın  kültürlerini yaymak ve ticareti geliştirmek için kullandıkları, Toros dağlarının doruklarından, kimi zaman Akdeniz sahillerine uzanan 520 km'lik örme antik taş bir yoldur. Bu elle işlenmiş tarihi yol hala kullanılır durumda olduğu için son derece önemli.
Antik Likya Yolu Fethiye-Ovacık'tan başlıyor ve  Hisar-Çandır Antalya'da sona eriyor. Likya Yolu hakkında en detaylı bilgiyi  KATE CLOW tarafından yazılan "THE LYCIAN WAY" kitabından bulabilirsiniz.
Patika'ya en yakın Likya yolu girişi, köyün ilk mahallesi Hisar mahallesinden başlıyor ve Kabak koyuna gidiyor. Kısa mesafeli de olsa, tarihi bir yola ayak basmak için eşsiz bir fırsat

 
 
 
Anasayfa
Yaptıklarımız
Konaklama ve ulaşım
İletişim
Gönüllü çalışma
Sıkça sorulan sorular
Blog yazıları
Faydalı yazılar
Albüm
Etkinlikler