Ürünler

Patika Ürünleri

Güney'de her mevsim ayrı bir renk ve ürün demek. Patika bahçesi de her zaman işleyebileceğimiz ürünlerle dolu. Bugüne kadar Patika'ya gelmiş herkesin eli illaki kekik* ufalamıştır mesela. Ya da melisa* kokusuna, mercanköşke*, adaçayına*, biberiye* kokusuna bulanmıştır. Harupları sabırla işleyip pekmez* haline getirme serüvenine katılanlar da vardır, sonbahardaki şarap* yapımını dört gözle bekleyen müdavimlerimiz de. Üzüm pekmezinin* nasıl ve neden topraksız yapıldığını da öğrenebilirsiniz burada. Haziranda gelirseniz karadutu doyana kadar yiyip, dut pekmezi* yapımına destek olabilirsiniz. Pesto sosu yapmak için fesleğenleri toplamaya kıyamazsınız ama o lezzete de karşı koyamazsınız. Bahçenin meyveleriyle yapılmış şekersiz reçeller, meyve konserveleri* ve kurutulmuş sebzeleri* geldiğiniz mevsime bağlı olarak hem yiyebilir hem de bir şeylerin ucundan tutup nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Patika sebzeleriyle yapılmış tarhananın yapım aşamalarında dünyanın hangi ülkelerinin insanlarının ellerinin değdiğini duysanız şaşarsınız. Nasıl yapıldığı en çok merak edilen şey şaraptan sonra tarhanadır.

Zeytinlerin* tek tek toplanıp, işlenip kahvaltıya gelmek için hazırlanması kışa doğru yaptığımız bir kapanış işidir. Uzun sürer ama elle tek tek topladıkça sonraki yıllarda yapacağımız soğuk pres zeytinyağı için daha çok zeytin verir ağaçlar.

Her mevsim başka bir ürüne gebedir Patika. Bizim yapabileceğimiz toprak anaya saygı duyarak, sade bir üretim ve tüketim mekanizması oluşturmaktır sadece...

*Bu ürünler Patika'da yetişen organik-sertifikalı ürünlerdir yada onlardan üretilmiştir.

 
 
 
Home page
What we doing
visitors impressions
Accomodation
& Transportation
Contact
Volunteer work
FQA
Album
Activities